Dla Inwestora
Dla Inwestora

ROPT 2.0

 belka

 

O projekcie

  

Projekt  Regionalne Obserwatorium procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0) na lata 2024-2026 realizowany jest w trybie niekonkurencyjnym w ramach Priorytetu X Fundusze Europejskie na transformację, Działania FESL.10.22 Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji - FST w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.

Liderem projektu jest Województwo Śląskie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została wyłoniona jako jeden z siedmiu podmiotów, które zostaną zaangażowane do realizacji projektu.

Wartość projektu, w tym wkład Funduszy Europejskich wynosi 11 420 126,06 zł. Budżet projektu po stronie KSSE to 1 374 757,04 zł.

Projekt jest realizowany w okresie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r.

 Celem projektu jest wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem sprawiedliwej transformacji   w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień rynku pracy, dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz potencjału terenów poprzemysłowych, w tym pogórniczych poprzez rozwój działalności Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji.

 Cel zostanie osiągnięty poprzez współdziałanie partnerów z różnych sektorów w ramach czterech modułów: analityczno-badawczego, partycypacyjno-edukacyjnego, pilotażowego oraz strategiczno-implmentacyjnego, obejmujących:

 

  1. analizę procesu transformacji w podregionach górniczych oraz prognozowanie zmian społeczno-gospodarczych i środowiskowych związanych z tym procesem,
  2. wzmocnienie umiejętności i kompetencji interesariuszy na rzecz efektywnego włączenia w planowanie i realizację procesu sprawiedliwej transformacji
  3. w regionie,
  4. rozwijanie międzysektorowej, wielopoziomowej współpracy i dialogu na rzecz sprawiedliwej transformacji,
  5. identyfikowanie potrzeb oraz wypracowanie innowacyjnych narzędzi, metod i działań służących usprawnieniu procesu transformacji regionu,
  6. wspieranie budowy regionalnego systemu monitorowania procesów transformacyjnych,
  7. gromadzenie, upowszechnianie i promowanie wiedzy fachowej i najlepszych praktyk.

 

KSSE, jako podmiot który od lat zajmuje się projektami przemysłowymi i pozyskiwaniem nowych, innowacyjnych i zrównoważonych inwestycji w woj. śląskim, zagospodarowaniem terenów, w tym pogóniczych i poprzemysłowych, będzie miała realny wpływ na zmiany zachodzące w regionie.  Od 1996 roku, czyli powstania Strefy, zmienił się obraz regionu, a na te zmiany wpływ miała między innymi działalność KSSE. Transformacja to szczególnie trudny proces, dlatego doświadczenie i wiedza Strefy będą istotne przy planowaniu i wdrażaniu kierunków rozwoju województwa śląskiego, zwłaszcza, że Strefa odpowiedzialna będzie w projekcie za szeroko pojęty obszar gospodarczy, w tym funkcjonujące w nim przedsiębiorstwa, które także będą przechodzić swój wewnętrzny proces transformacji.

 

Planowane działania po stronie KSSE w ramach modułów:

  1. Moduł partycypacyjno-edukacyjny:
  • Organizacja warsztatów budowania kompetencji na rzecz zielonej transformacji przedsiębiorstw
  • Organizacja webinarów w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji przedsiębiorstw
  • Spotkania networkingowe wspierające przedsiębiorców we wdrażaniu zmian związanych z transformacją gospodarczą regionu
  • Organizacja wizyty studyjnej dla przedsiębiorców
  • Kampania informacyjna - promująca partnerstwo/współpracę na rzecz transformacji regionu w wymiarze gospodarczym (filmy promocyjne + dobre praktyki)
  • Organizacja konkursu dla przedsiębiorstw w transformacji oraz organizacja gali wręczenia nagród.
  1. b) Moduł pilotażowy:
  • -Laboratorium gospodarcze - wypracowanie narzędzi wsparcia dla przedsiębiorstw służących wzmocnieniu zaimplementowanych zmian w firmach, uwzględniających społeczne i gospodarcze aspekty procesu transformacji.

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij