Dobra praktyka tworzenia programów compliance oraz systemów zgłaszania nadużyć (sygnaliści)
„Compliance” („zgodność prawna”) w biznesie zyskuje w ostatnich latach na znaczeniu. Coraz więcej firm w Polsce, podążając za zachodnimi wzorami, zaczyna zajmować się tematem compliance w ramach organizacji, tworzy programy i procedury compliance, powołuje compliance officer’ów. Również polskie i europejskie prawo zaczyna wymagać od biznesu coraz większej aktywności w obszarze compliance. Przykładem jest np. projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (mowa w nim o karach do 50 mln zł) czy dyrektywa UE o ochronie sygnalistów (whistleblowingu), która zacznie obowiązywać w Polsce pod koniec 2020 r. |
Dobra praktyka tworzenia programów compliance oraz systemów zgłaszania nadużyć (sygnaliści)
Data i godzina: 15 grudnia 2021 (środa) 12:00 - 14:00
Formuła: on-line
W związku z rosnącą rolą compliance powstaje szereg pytań:
- Jak z głową zajmować się tematyką compliance w przedsiębiorstwach?
- Jakimi wzorami posługiwać się wdrażając compliance?
- Jak zabezpieczyć firmę przed konsekwencjami przyszłej odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za naruszenia prawa?
- Jak przygotować organizację na wejście w życie nowych przepisów o ochronie sygnalistów?
- Jak wdrażać w firmach kanały zgłaszania nadużyć?
Program szkolenia:
- Co to jest compliance (podstawy prawne i praktyka) i czy moja firma tego naprawdę potrzebuje?
- Programy compliance, procedury compliance, compliance officer, szkolenia compliance – jak to opanować i kiedy wprowadzać te element w firmie?
- Norma ISO 19600:2014 „System Zarządzania Compliance” – co reguluje i czy musimy ją wdrażać?
- Czy działania compliance pomogą zapobiec w przyszłości karom wynikającym z przepisów odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za przypadki nadużycia prawa?
- Dyrektywa o ochronie sygnalistów (dyrektywa 2019/1937) – co zmienia i o czym powinniśmy wiedzieć?
- Jak wprowadzić kanały zgłaszania nadużyć o których mowa w dyrektywie? – aspekty praktyczne
Webinarium poprowadzą:Dr Mateusz Korus, MLB - Radca prawny, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Bucerius Law School w Hamburgu oraz LSE w Londynie. W 2017 r. obronił w Niemczech doktorat z prawa gospodarczego. Pracował m.in. dla Bird&Bird, METRO Group oraz grupy ubezpieczeniowej AXA w Niemczech. Wpisany na listę zaufanych prawników ambasady Republiki Austrii w Polsce. Członek Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej AHK w Polsce oraz niemieckiego Stowarzyszenia Naukowego Prawa Korporacyjnego i Prawa Spółek (VGR) w Niemczech. Od lat specjalizuje się w prawie umów, prawie podatkowym, prawie spółek, prawie IT i prawie rynków kapitałowych. Wspiera klientów w zakresie pozyskiwania decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Doradza klientom przy wdrażaniu ulgi B+R, IP Box, estońskiego CIT, zwolnieniach w KSSE/PSI oraz przekształcaniu spółek. Pomaga firmom we wszystkich aspektach związanych z działalnością międzynarodową. Biegle porusza się w niemieckim systemie prawnym. Reprezentuje klientów w przygotowywaniu i negocjowaniu złożonych kontraktów biznesowych (w tym M&A). Reprezentuje klientów w gospodarczych postępowaniach sądowych oraz arbitrażu handlowym. Ekspert z zakresu compliance z bogatym doświadczeniem przy wdrażaniu międzynarodowych programów compliance.
Anna Kasza - Radca Prawny specjalizująca się w prawie zamówień publicznych i obsłudze prawnej przedsiębiorców. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa w doradztwa prawnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw gospodarczych oraz bieżącej działalności przedsiębiorców. Bierze udział w opracowywaniu opinii i analiz prawnych, również w ramach zespołów projektowych prowadzących due diligence. Ponadto doświadczenie radcy prawnej Anny Kaszy obejmuje kompleksową obsługę prawną dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności z branży sektorowej - wydobywczej, górniczej i kolejowej – jak również podmiotów sektora publicznego, w ramach której zapewnia: doradztwo prawne w zakresie zawarcia i realizacji umów z kontrahentami (tworzenie, opiniowanie i negocjowanie umów), prowadzenie wszelkiego rodzaju negocjacji oraz podejmowanie szeregu czynności w imieniu i na zlecenie Klientów, konsultacje, udzielanie porad i wyjaśnień w zakresie prawa cywilnego, gospodarczego i prawa pracy, a także reprezentację w sporach cywilnych i gospodarczych, jako pełnomocnik w postępowaniach sądowych i pozasądowych.
Agata Zawisza - Adwokat przy Okręgowej Izbie Adwokackiej w Katowicach. Specjalizuje się w prawie i procedurze cywilnej, w tym w postępowaniach przed sądami polubownymi, oraz prawie gospodarczym i prawie pracy. Posiada szerokie doświadczenie w kompleksowej i bieżącej obsłudze przedsiębiorców, spółek kapitałowych, klubów sportowych, a także klientów indywidualnych, ze szczególnym uwzględnieniem spraw pracowniczych. Autor opinii i analiz prawnych z zakresu prawa zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej oraz stosunków gospodarczych. Specjalizuje się w sporządzaniu umów gospodarczych oraz reprezentacji interesów klienta w postępowaniach sądowych i pozasądowych w sporach cywilnych, gospodarczych i karnych.