Centrum prasowe

CYKL „Kryteria jakościowe w praktyce”

image001

rejestracja 24_06_2024

Obecnie automatyzacja i robotyzacja to szansa na zmianę jakości oraz wielkości produkcji dla polskiego przemysłu. Dla niektórych firm to wręcz konieczność, aby dalej funkcjonować na rynku. W celu rozwijania swojej działalności, np. parku maszynowego, wiele firm musi przygotować się na zainwestowanie w automatyzację procesów, czyli np. zakup pierwszego robota przemysłowego. Jest to temat zawiły, gdyż już sam wybór formy umowy kupna oraz źródła finansowania generuje sporo trudności dla przedsiębiorców.

 

NAZWA WYDARZENIA:  CYKL „Kryteria jakościowe w praktyce”

Robotyzacja i automatyzacja procesów prowadzonych w ramach nowej inwestycji, czyli:  co i jak skutecznie negocjować w umowie, aby nabyć lub sprzedać robota przemysłowego (spełniającego kryterium jakościowe*)

 

 Eksperci odpowiedzą na pytanie jak, w optymalny sposób, negocjować umowę  najmu lub sprzedaży robota w sposób zabezpieczający interesy Inwestora. Krok po kroku wyjaśnią, jaka forma nabycia robota będzie korzystniejsza i na co zwrócić uwagę w kwestii gwarancji.

 

CZAS TRWANIA: 1,5h

TERMIN (DATA I GODZINA):     16.01.25 Godz. 10.00 – 11.30

MIEJSCE: on-line

OPIS WYDARZENIA:

Z uczestnikami porozmawiamy m.in.:

  • Jak w optymalny sposób nabyć lub sprzedać robota?
  • Jakie umowy stosować w celu wynajmowania robotów w miejsce ich nabywania?
  • Jakie są różnice pomiędzy umowami stosowanymi w obrocie na nabycie robotów przemysłowych lub linii produkcyjnych?
  • Jakie mają znaczenie kluczowe postanowienia umowne w negocjowanych umowach?
  • Jakie ryzyka mogą się wiązać z nabywaniem robota od podmiotu nie mającego w Polsce ani spółki, ani nawet oddziału?
  • Jak zabezpieczyć się na wypadek problemów z działaniem robota lub kondycją finansową swojego kontrahenta?

ADRESACI:

Zaproszenie kierujemy do inwestorów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: prezesów, dyrektorów i właścicieli firm przemysłowych i produkcyjnych, dyrektorów poszczególnych zakładów, dyrektorów i kierowników działów zakupów, dyrektorów i kierowników działów odpowiedzialnych za parki maszynowe, prawników wewnętrznych.

 

AGENDA:

  1. Rodzaje umów na nabycie robotów przemysłowych
  • umowy okresowe a jednorazowe
  • przykłady umów jednorazowych
  • przykłady umów okresowych

 

  1. Rękojmia i gwarancja
  • istota
  • terminy
  • uprawnienia i obowiązki

 

  1. Wykonanie zastępcze
  • istota,
  • kluczowe pojęcia,
  • możliwe modyfikacje w umowie

 

  1. Weryfikacja kontrahentów, zagraniczny kontrahent i kluczowe klauzule umowne

 

Prowadzący:

wojciech bazan

Wojciech Bazan
adwokat, Partner

 

Adwokat w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych, Zespole Infrastruktury.

Prowadzi niektóre z największych w Polsce sporów sądowych dotyczących m.in. odstąpień od umowy, kar umownych lub waloryzacji wynagrodzenia (sądy powszechne oraz arbitrażowe). Autor strategii procesowej oraz główny pełnomocnik w szeregu sporów obejmujących kilkanaście-kilkadziesiąt odrębnych spraw sądowych. Otrzymuje również zlecenia na przygotowanie i reprezentację w sądzie w ramach postępowań apelacyjnych i kasacyjnych.
Zajmuje się bieżącym doradztwem kontraktowym w toku realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych i kubaturowych (m.in. drogi, lotniska, spalarnie, energetyka) oraz przy umowach na dostawę zaawansowanych technologicznie maszyn (linii produkcyjnych lub robotów przemysłowych). Jego doświadczenie obejmuje również reprezentację w sporach rozpoznawanych przez międzynarodowe trybunały arbitrażowe (np. spór przed ICC dot. inwestycji realizowanej dla azjatyckiego kontrahenta na kontynencie afrykańskim), w tym także w ramach sporów inwestycyjnych (BIT).

Dysponuje doświadczaniem w postępowaniach o stwierdzenie wykonalności wyroków zagranicznych trybunałów arbitrażowych lub sądów powszechnych. Główny pełnomocnik w postępowaniu obejmującym roszczenia o łącznej wartości ponad 600 mln zł, które z jego aktywnym udziałem udało się zakończyć korzystną ugodą. W roku 2016 laureat prestiżowego konkursu “Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra, a w roku 2023 wyróżniony w rankingu “50 prawników i prawniczek, których warto obserwować na LinkedIn”.

 

kinga zagrajek

Kinga Zagrajek
adwokat, Associate

 

Adwokat w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych, Zespole Infrastruktury. Zajmuje się prowadzeniem złożonych postępowań sądowych, ze szczególnym uwzględnieniem sporów dotyczących inwestycji infrastrukturalnych (w niektórych wartość roszczeń przekracza 250 mln zł). Posiada doświadczenie w bieżącym doradztwie na rzecz wiodących podmiotów (w szczególności międzynarodowych spółek) działających w branży budowlanej i infrastrukturalnej, które skupia się na kwestiach dotyczących procesu budowalnego realizowanego m.in. w oparciu o wzorce FIDIC, odstąpienia od umowy o roboty budowlane i rozliczeniu robót po odstąpieniu, karach umownych za zwłokę oraz wynagrodzeniu za roboty dodatkowe. Zajmuje się także obsługą prawną podmiotów z branży przemysłowej.

 

 

  rejestracja 24_06_2024

 

*Zakup w ramach nowej inwestycji co najmniej jednego manipulacyjnego robota przemysłowego (definicja zgodna z normą PN-EN ISO 8373:2021), który jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową maszyną manipulacyjną o wielu stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne, stacjonarną lub mobilną, dla ważnych zastosowań przemysłowych, lub co najmniej jednego innego urządzenia (zgodnie z pozycją 489 KŚT) stanowiącego zestaw przeprogramowywanych manipulatorów i urządzeń sterujących, służącego do wykonywania funkcji ruchowych, dysponującego możliwością swobodnego programowania zmian pozycji i kolejności operacji roboczych. 

 

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij