Centrum prasowe / Porozumienie o utworzeniu Centrum Kompetencji w Katowicach

Porozumienie o utworzeniu Centrum Kompetencji w Katowicach

17 września 2014 r. miało miejsce podpisanie porozumienia o utworzeniu Centrum Kompetencji w Katowicach. Partnerami Projektu są Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Klaster „Silesia Automotive”, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz firma Festo Sp. z o.o.. Porozumienie zostało podpisane pod Honorowym Patronatem Prezydenta Katowic, Pana Piotra Uszoka.

 

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. i Klaster motoryzacyjny „Silesia Automotive” we współpracy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Katowicach i firmą Festo Sp. z o.o. postanowiło stworzyć na Śląsku Centrum Kompetencji – ośrodek, w którym pracownicy będą mogli dostosować kwalifikacje do wymogów śląskiego rynku pracy. „Badania prowadzone w ramach naszego klastra motoryzacyjnego, a także doświadczenia naszych partnerów, udowadniają, że istnieje spore niedopasowanie kwalifikacji zawodowych do wymogów pracodawcy.  Poprzez stworzenie Centrum Kompetencji staramy się znaleźć odpowiedź na to zapotrzebowanie, które ciągle istnieje na naszym rynku pracy.” mówi Piotr Wojaczek, Prezes Zarządu KSSE S.A.

Partnerzy porozumienia, ZDZ w Katowicach i Festo Sp. z o.o., posiadają duże doświadczenie w prowadzeniu kursów, szkoleń i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Katowicki ZDZ od ponad 85 lat działa w obszarze szkolnictwa zawodowego na Śląsku. Festo Didactic, będąc częścią koncernu Festo, lidera innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów, od ponad 40 lat wspiera firmy w realizacji swoich zadań poprzez szeroką ofertę szkoleniową.

Podpisanie porozumienia zostało uhonorowane patronatem Prezydenta Miasta Katowic, Piotra Uszoka, który stwierdził, że Katowice to odpowiednie miejsce na tego typu inicjatywę. „Katowice  to stolica silnie uprzemysłowionego regionu, w którym firmy polskie i zagraniczne szukają możliwości rozwoju. Jednym z głównych atutów Śląska podkreślanym przez wielu inwestorów jest możliwość pozyskania wykfalifikowanych pracowników na lokalnym rynku pracy. Jest to potencjał, który należy rozwijać i odpowiadać na coraz większe potrzeby klientów. Stworzenie Centrum Kompetencji na pewno przyczyni się do uatrakcyjnienia Śląska jako miejsca potencjalnej inwestycji. Tym bardziej cieszę się, że takie centrum znajdzie się w naszym mieście” powiedział Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.

Projekt zakłada, że pierwsze szkolenia będą mogły się odbywać już na początku przyszłego roku.